Yeni proje mi? Bir bakayım.

Bol Bilim istatistiklerine bakınca ayan beyan gözüküyor; projeler konusunda yazdıklarımız en çok okunanlar arasında. Hele proje önerilerinin son gönderilme tarihleri yaklaşıyorsa, o yazılara rağbet iyice artıyor.

Seneye yeni başladık sayılır. Bu senenin planlarına bir proje önerisi ySlide1azmayı eklemek ister misiniz? Açıkçası ben bir ara yazacağım. Demesi kolay da ne yazacağım? Henüz aklımda kesin bir şey yok. Fakat başına oturursam, her zaman yaptığım gibi ilerlerim herhalde.

Önce bir kalem kağıt alırım. Kağıt çizgili olacak; eski alışkanlık.

 

Sonra kağıdın tam ortasına çalıştığım konuları eklerim. Son dönemde hangi konuda araştırma yapıyorum, aklımda ilginç sorular var mı? Yeni gördüğüm işlerde benimle ilgisi olduğunu düşündüklerimi de not etmeli. İlgili diğer alanlarda benzeSlide2r çalışmalar yapanlar varsa onları da yazmalı.

Konu biraz toplandı.

 

 

Sıra asıl civcivli kısımda. Özgün değeri mutlaka ama mutlaka en baştan belirlemeliyim. Hakemleri de ikna edeceksem, literatürde neler olduğunu özetleyerek bSlide3aşlayabilirim. Hemen ardından projede yapacaklarım ile literatürde hangi boşluğu dolduracağımı yazarım. Farkları öne çıkararak, proje önerisinin bilimsel katkısının altını en baştan çizmeli.

 

TÜBİTAK gibi kurumlar proje önerisinin kime, ne faydası olduğunu merak ederler. Uygulama alanlarını listeleyerek başlanabilir. Proje önerisi kabul edilirse, yapılacak çalışmaların sonuçlarını diğer insanlara da Slide4anlatmalı. Toplantılar, çalıştaylar, seminerler biçilmiş kaftan. Eh, proje yazmamın en büyük motivasyonlarından biri öğrencilere kaynak bulabilmek. Onların eğitimleri ve yazacakları tezler diğer kısımlar ile birlikte pekâlâ yaygın etkiyi tamamlar.

Sıra geldi kullacağım yönteme. Kendi çalıştığım konu olduğuna göre elimde bol malzeme vardır zaten. Ancak birden fazla kişiyle çalışacaksam onların da ekleyecekleri olabilir. Bir kenara not edeyim: “Ekibi sıkboğaz et.”

Slide5Ön çalışma çok kritik. Daha önceki tecrübemi zaten yazarım. Ancak proje önerisine girecek birkaç testi araya sıkıştırmam yerinde olur. Hakemler önümü görüp görmediğimi merak edeceklerdir.

Ya kullanacağımız veri? Eğer uygulama için yeni veri gerekliyse, bu veriyi nasıl elde edeceğimi öğrenmeliyim. Belki endüstriden bir ortak bulabilirim. Bu ortaklık işi gayet iyi olabilir. Aklımda dursun.

Bu projeyi yapacak kas gücümüz var mı bakalım. Hani ekip? Başka üniversitelerden birilerini katmak çok olumlu karşılanıyor. Kimler katılabilir? Proje ekibini özellikle birbirini tamamlayan insanlardan oluşturmak önemli. Arada ekibin tamamladığı eski projelere ve mevcut altyaSlide6pıya dikkat çekmeli.

Endüstriden ortak bulmak fikri iyiydi. Kim projeden elde edilecek sonuçlarla ilgilenir? Onlarla konuşup, mümkünse bir destek mektubu almalı.

Ekip toplanıyor. Süre ve iş paketlerini kabaca listelersem bir iş planı kendiliğinden ortaya çıkar. Yapılabilirlik konusunda arkamız sağlam.

 

Slide7Birkaç nokta daha var aklıma gelen. Onları da diğer kısımlara zamanı gelince dağıtırım. Mesela bu proje tamamlanınca ekiptekilerin kariyerlerine ne faydası olacak? Nasıl olsa aramızda akademiye yeni başlamış genç bilim insanları olacaktır. Onların gelecek planlarına mutlaka değinmeli. Proje projeyi doğurur. Başka ne tür projelerin önünü açacağını da söyleyeyim. Eh araştırmadan bahsediyoruz. Bazı şeyler ters gidebilir. Bir B-planımız olsun.

Son olarak hangi çağrı bana en uygun bir bakayım. Pek çok çağrıda özellikle görmek istedikleri noktalar oluyor. Onları atlamayayım. Şaka maka burada çiziktirdiklerim sayesinde elimde bayağı malzeme birikti. Birkaç da üçkağıt ekledim mi, bu iş tamamdır. Artık ilk fırsatta yazmaya geçebilirim.

Şimdi baktım da, mart ayında TÜBİTAK 1001 proje önerileri çağrısı var. Hani düşünürseniz…

proje_konusu

Yeni proje mi? Bir bakayım.” üzerine 4 yorum

  1. değerli hocam her şeyden önce tatlı ve sempatik üslubunuz için çok teşekkür ederim. eğer hakemlerin % 20 si sizin gibi ise benim proje % 100 kabul edilir 🙂 emeğinize sağlık saygılarımla.

  2. Geri bildirim: Akademisyen portresi | BOL BİLİM

  3. Geri bildirim: Yeni üniversite, yeni bölüm: Nereden başlasam? | BOL BİLİM

  4. Geri bildirim: Dünyayı değiştirecek projeniz nedir? | BOL BİLİM

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.